Dependența ca boală

Conceptul central al programului Minnesota definește dependența ca o BOALĂ ce afectează persoana la nivel fizic (bio-), mintal (psiho-), social şi spiritual.

Boala dependenței determină pierderea definitivă a controlului asupra consumului, iar voința persoanei nu mai are nici o putere în a opri consumul substanței/ comportamentului adictiv.

Dependența este o boală:

  • primară -determinată de consumul repetat de substanță/ comportament compulsiv
  • progresivă– evoluează în etape de-a lungul vieții
  • cronică– nu se vindecă
  • fatală– determină decesul prematur al persoanei afectate de această suferință.

Cu aceste aspecte în minte, înțelegeți de ce nu vorbim despre vindecarea dependenței. 

Şi totuşi… programul Minnesota ne arată încă din anii 1950 că EXISTĂ SPERANŢĂ și ne oferă multe instrumente eficiente pentru RECUPERARE, dacă persoana dependentă alege să îşi păstreze abstinența completă faţă de ceea ce l-a îmbolnăvit şi să se implice în mod activ şi responsabil în propriul program de recuperare pentru toată viața.

rugaciunea de seninatate